23 listopada 2015

Inscenizacja Wesela Słubickiego

Dbałość o lokalną tradycję i kulturę jest bardzo ważna w lokalnym społeczeństwie. W działania z tym związane wpisują się również Ochotnicze Straże Pożarne.
W niedzielę, 15 listopada na zaproszenie Zespołu Ludowego Grzybowianki uczestniczyliśmy w inscenizacji Wesela Słubickiego, która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, a możliwa była dzięki wsparciu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Inscenizacja przygotowana została przez Zespół Ludowy Grzybowianki. W rolę młodej pary wcielili się: Anna Kobierecka i Kacper Rzepecki, a kapelę weselną stanowili: Łukasz BartosiakJózef Kowalski i Piotr Kobierecki. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach: Artur Bedyk i Joanna Ujazda.
Wśród zaproszonych gości weselnych znaleźli się m.in. Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki, wraz z małżonką, Przewodnicząca Rady Gminy Słubice - Katarzyna Milczarek, Radny Rady Powiatu Płockiego - Józef Walewski, wraz z małżonką, Kierownictwo płockiego Banku Żywności - Marek Kuczyński i Aldona Cybulska, Sołtys Sołectwa Słubice - Irena Janiszewska, dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele OSP Słubice: Prezes - Marek Tarka, Wiceprezes - Andrzej Markiewicz, Skarbnik - Marek Bogiel, Sekretarz - Michał DylickiMarzena WitczeskaAleksandra WitczeskaEwa JabłońskaRenata MaślankaAndrzej Dudkiewicz,Andrzej DobaczewskiTomasz Zwierzchowski i Piotr Kaczmarek oraz mieszkańcy i przyjaciele Gminy Słubice.
Podczas inscenizacji zebrani mogli przyjrzeć się tradycyjnym obyczajom jakie towarzyszyły zaślubinom oraz usłyszeć mogli tradycyjne przyśpiewki jakie można było usłyszeć swego czasu na każdym weselu.
Po zakończeniu inscenizacji głos zabierali m.in. gospodarz gminy, Wójt - Krzysztof Dylicki oraz opiekun Zespołu Ludowego Grzybowianki - Łukasz Bartosiak. Później przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez organizatorów oraz tańce, przy tradycyjnej ludowej muzyce.
Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ale przede wszystkim zebrało bardzo dobre oceny po jego zakończeniu. Było to coś czego dotychczas, zwłaszcza młodsi mieszkańcy, nie mają prawa znać i pamiętać. Bardzo cieszy, że są ludzie, którzy potrafią zadbać o tradycje i lokalną ludową kulturę oraz potrafią przyciągnąć młodzież.
Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz