12 kwietnia 2014

Minęły już 4 lata – obchody rocznicy 10 kwietnia 2010 roku w gminie Słubice

Dziś, 12 kwietnia w Grzybowie odbyły się obchody 4. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Jak co roku przy pomniku 96. dębów miały miejsce uroczystości upamiętniające poległych w katastrofie prezydenckiego samolotu.
W tegorocznych uroczystościach udział wzięli m.in. Prezydentowa, wdowa po śp. Ryszardzie KaczorowskimKarolina Kaczorowska, Wójt Gminy Słubice – Józef Walewski, przedstawiciele władzy samorządowej, delegacje ze szkół, społeczeństwo oraz druhowie jednostek z Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Słubice, wraz z pocztami sztandarowymi jednostek. W uroczystościach udział wzięli również członkowie Form Młodych Ludowców gminy Słubice: Kolega Michał Dylicki – Prezes Zarządu Gminnego FML, który z ramienia OSP Słubice uczestniczył w obchodach, Kolega Łukasz Bartosiak – Wiceprezes Zarządu Gminnego FML, który uczestniczył w obchodach jako delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Słubicach oraz Koleżanka Marta Michalak – Sekretarz Zarządu Gminnego FML.
W maju 2010 rok w miesiąc po Katastrofie Smoleńskiej z inicjatywy fundacji „Wieś Ekologiczna” im. Świętego Franciszka z Asyżu oraz dzięki pomocy władz Samorządowych Gminy Słubice posadzonych zostało 96 Dębów upamiętniających ofiary katastrofy rządowego samolotu Tu – 154 w Smoleńsku. Podczas Katastrofy zginęło wielu znamienitych Polaków na czele z Lechem i Marią Kaczyńskimi – Parą Prezydencką.  W tym roku już po raz trzeci uczczono pamięć  poległych w tej katastrofie, a te symboliczne 96 Dębów są żywym przykładem pamięci oraz wielkiego szacunku dla poległych.
Po modlitwie księdza Proboszcza – Romana Batorskiego i przemówieniach przybyłych gości przystąpiono do uroczystego złożenia kwiatów.
Uroczystości tradycyjnie już uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, pod batutą Kapelmistrza – Szymona Ogrzebacza.
Obecność na takich uroczystościach jest wyrazem pamięci i szacunku dla tragicznie zmarłych wybitnych Polaków. Symboliczne złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza nie jest jedynie pustym gestem ale oddaje wielki patriotyzm jaki drzemie w społeczeństwie. Tragiczna data jakim jest 10 kwietnia zapisała się w sercach Polaków i mimo wielu różnic i podziałów każdy dostrzega głęboką symbolikę tej rocznicy.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz